Fizjoterapia kobiet w ciąży i po porodzie

Kobieta w ciąży oraz po porodzie może cierpieć z powodu wielu schorzeń, które w wyraźny sposób pogarszają komfort codziennego funkcjonowania. Bóle kręgosłupa, opuchnięte nogi, nietrzymanie moczu, rozstęp mięśnia prostego brzucha mi czy bolesna blizna po cesarskim cięciu - z takimi problemami muszą się mierzyć kobiety przed i po porodzie. Dzięki zdobytej wiedzy potrafimy pomóc i w wielu przypadkach ulżyć oraz poprawić komfort funkcjonowania kobiety ciężarnej a później matki.


prev next
Ciąża

Ciąża jest czasem, w którym w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki wymaga dostosowania organizmu tej ostatniej, a nie wszystkie zmiany są korzystne dla kobiety. Rosnący brzuch powoduje rozciąganie mięśni, zmianę pochylenia miednicy oraz wpływa na krzywizny kręgosłupa. Dodatkowo w wyniku przesunięcia środka ciężkości, kręgosłup jest dodatkowo obciążany. Zmiany w gospodarce hormonalnej również dają o sobie znać. Poprzez wydzielanie relaksyny mogą nasilać się dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu. Natomiast kończyny dolne narażone są na obrzęki, co utrudnia funkcjonowanie. 

Poprzez oddziaływanie fizjoterapeutyczne jesteśmy w stanie zniwelować wiele z powyższych dolegliwości. Taping rehabilitacyjny odciąży zmęczony i obolały kręgosłup oraz wzmocni rozciągnięte mięśnie brzucha. Na opuchliznę kończyn dolnych można zastosować nie tylko wspomniany taping, ale też bandaże chłodzące. Wykonywany jest również drenaż limfatyczny. Warto dodać, że wbrew rozpowszechnionej opinii, ciąża nie jest przeciwwskazaniem do masażu. Delikatny masaż jest stosowany do rozluźnienia mięśni brzucha oraz w zespołach bólowych kręgosłupa.


Czas po porodzie

Czas po porodzie jest okresem, w którym kobieta może zająć się dolegliwościami, które narastały w okresie ciąży. Po 4-6 tygodniach od urodzenia dziecka należy odwiedzić fizjoterapeutę w celu rozpoczęcia terapii niwelującej m. in.: zespoły bólowe kręgosłupa oraz nietrzymanie moczu. Można już wtedy zająć się zmniejszeniem rozmiaru blizny po cesarskim cięciu oraz jej ujędrnieniem. Pod okiem fizjoterapeuty szybciej powróci sprawność mięśni brzucha oraz poprawi się stan kresy białej. Jest to również okres, kiedy kobieta powinna zadbać o powrót do pełnej sprawności fizycznej i aktywności.

Dzięki tapingowi, fizykoterapii, odpowiednio dobranym ćwiczeniom, masażom bańką chińską i masażom antycelulitowym pomagamy młodym mamom w rewitalizacji i w pełnym powrocie do zdrowia.

prev next

Rozstęp mięśnia prostego brzucha (DRA)

Rozstęp mięśnia prostego brzucha jest naturalnym i fizjologicznym zjawiskiem, które towarzyszy każdej ciężarnej i rodzącej kobiecie, niezależnie od tego, czy poród jest naturalny, czy jest to cesarskie cięcie. 

Regeneracja po porodzie może trwać różnie, w zależności od organizmu mamy - rozejście mięśnia może szybko wrócić do normy i osiągnąć niewielki rozmiar lub pozostać przez długi czas w dużej przerwie. 

Samo rozejście może mieć różny obraz - od wyraźnie zarysowanych granic mięśnia po ledwo wyczuwalne rozwarstwienie. Może być większe powyżej lub poniżej pępka. Może być proporcjonalnie rozwarstwione na całej długości. 

Zdarza się, że rozejściu mięśnia prostego brzucha towarzyszy przepuklina - rozścięgno na mięśniu nie jest w stanie utrzymać wnętrzności jamy brzusznej i miejscowo może dość do przerwania ciągłości kresy.

Niezależenie od formy i stopnia rozejścia oraz tego, czy obecna jest przepuklina czy też nie, każda kobieta po porodzie powinna się zgłosić do fizjoterapeuty. Dla części mam będzie to jedna wizyta, podczas której dowie się jak dbać o ten mięsień. Dla niektórych kobiet będzie to początek terapii, która pomoże nie tylko zlikwidować rozstęp mięśnia prostego brzucha ale niejednokrotnie uchroni przed zabiegiem operacyjnym, pozwoli na bezpieczny powrót na ulubione zajęcia fitness, złagodzi lub zapobiegnie takim dolegliwościom jak ból kręgosłupa lędźwiowego, wzdęcia i zaparcia oraz może wpłynąć na poprawę życia seksualnego.

Niestety szukając informacji na temat ćwiczeń i postępowania w przypadku rozstępu mięśnia mamy trafiają na fora dyskusyjne, na których można uzyskać porady, które będą niejednokrotnie szkodliwe i jedynie wydłużą okres rekonwalescencji.
Wizyta u fizjoterapeuty pozwoli na właściwe zdiagnozowanie problemu oraz dobór odpowiednich narzędzi (techniki powięziowe, terapia manualna, kinesiotaping, odpowiednio dobrane ćwiczenia) i zaplanowanie postępowania. Praca terapeuty nie ogranicza się jedynie do mięśni brzucha ale aktywizuje mięśnie przykręgosłupowe, przeponę, mięśnie pośladkowe a przede wszystkim mięśnie dna miednicy. 
Terapia kompleksowa rozstępu mięśnia prostego brzucha to połączenie pracy fizjoterapeuty i pacjentki.


Medycyna Estetyczna

Dla uzyskania pełnego sukcesu w powrocie do formy i wyglądu sprzed ciąży zdarza się, że młoda mama musi skorzystać z usług z zakresu medycyny estetycznej. Nadmiar skóry, asymetria brzucha czy inne mankamenty ciała skłaniają do poszukiwania dodatkowych sposobów na poprawę wyglądu.
W naszym ośrodku współpracujemy z Kliniką Body Clinic i dla naszych pacjentek konsultacja jest bezpłatna.